Trakya Lezeetleri Ve Köfte Rotası


Mutlu ve özgürlüğüne düşkün insanların diyarı Trakya, sayısız doğal ve tarihi güzelliğin yanı sıra çokça lezzetin de çıkış noktası bir coğrafya olarak dikkat çekmekte. Otelimizin Panora Wine & Grill Restaurantında ve mutfağında yöresel ürünlerle misafirlerimize hizmet vermemiz,  bölgemizdeki yerel üreticilerin lezzetlerini sizlerle buluşturuyoruz. 
Gerek hamur gerekse etli yemeklerin çeşitliliği ile oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Trakya’nın, göç yollarının üzerinde bulunması ve geçmişten günümüze birçoğu zorunlu ve acı dolu olan göç hikayelerine tanıklık etmesi, bölgenin yemek kültüründeki çeşitliliğe de ciddi şekilde yansımış durumda.
Trakya’nın il , ilçe ve köyleriyle birbirinden leziz köftelerin yoğurulduğu, pişirildiği ve afiyetle yendiği yerleşimlere rastlarsınız.

Köfte konusunda epey zengin bir çeşitliliğe sahip Trakya’da Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye; ilçeleri, beldeleri hatta köyleri bile eşlik ederken bu çeşitlilik zaman zaman tatlı bir rekabete dönüşmekte.
Hangi ilin ya da ilçenin köftesinin daha lezzetli olduğu tartışmaları bir kenarda dursun ve hep birlikte, lezzetiyle damak çatlatan ve Trakya geneline yayılan köftecilere bir göz atalım…

Hastalıktan ari bölge olmanın avantajı nedeniyle Trakya’da yetişen ve beslenen hayvanların etinden üretilen bu köfteler şehirden şehre gerek şekil gerek tarif, gerekse de yanında ikram edilen garnitürleriyle birbirinden ayrılırken köfte kültürü, Trakya gastronomisinin önemli bir bölümünü oluşturan lezzet olarak baş köşede duruyor.
Trakya sadece lezzetli etleriyle değil, bu hayvanlardan elde edilen süt ürünleriyle de meşhur. Peynir, yoğurt ve Trakya eski kaşarı başta olmak üzere birbirinden lezzetli süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Tekirdağ ise başta Süleymanpaşa olmak üzere Hayrabolu İlçesi ve bu ilçeye bağlı Çerkezmüsellim Köyü leziz köfteleriyle ve lezzetleriyle ön plandadır.
 

GALERİ
Ramada By Wyndham Tekirdağ
Malkara Yolu Üzeri 2. Km
Süleymanpaşa Tekirdağ Türkiye
Tel. +90 (282) 229 29 29
E-mail: info@ramadatekirdag.com
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin
Fırsatlardan Haberdar Olun
E-Posta Adresinizi Bildirin Etkinlikleri Önce Siz Öğrenin
This property is operated by ERD Hotel Management, Tourism and Investment Inc. under licence agreement with Ramada Woldwice Inc.