Tekirdağ Arkeoloji Ve Etnografya


Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, kendi kategorisindeki diğer müzelerden biraz daha küçük olsa da barındırdığı ve sergilediği tarihi eserler anlamında geniş bir koleksiyona sahiptir. Tekirdağ şehrinin etrafındaki antik kentler ve tarihi şehirler başta olmak üzere Marmara bölgesinde bulunan antik şehirlerden çıkartılan eserlerin bulunduğu ve Tekirdağ Arkeoloji Müzesi olarak da bilinen müze, Tekirdağ’ın merkezinde bulunmaktadır.
Marmara bölgesi’nde görülmesi gerekli gezilecek müzeler arasında bulunan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi sergilenen eserleri arasında 6,5 milyon yıllık fosillerden, Marmara Denizi batıklarından çıkartılan eserlere, Bizans eserlerinden Helenistik dönem eserlerine, Trakların kurduğu antik kentlerden Trakya bölgesindeki yakın tarihe ışık tutacak eşyalar ve silahlar bulunmaktadır. Bunlarla birlikte özellikle tescilli bir yapı içinde yer alan müzenin geniş bahçesinde ise yakın dönem ve Osmanlı dönemi mezar taşları ile çeşmeler bulunmaktadır.
Türkiye’nin Avrupa kıtasındaki tek toprak parçası olan Trakya bölgesi şehirlerinden olan Tekirdağ tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Bundan dolayı Tekirdağ kenti içinde bir arkeoloji müzesi olması gayet doğaldır. Tekirdağ’ın tarihi Trakya’nın tarihinden ayrı olarak düşünülemediği gibi Tekirdağ sahil şeridinde yapılan araştırma ve kazılarda Neolitik Çağ’dan (İÖ.8000-5000) Kalkolitik Çağ’a (İÖ.5000-3000) ve İlk Tunç Çağı’na ait yerleşimler bulunmuştur. Tarihçe olarak bu kadar eski olan bölgede kurulan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi eserleri de çok çeşitli ve önemlidir.
 

GALERİ
Ramada By Wyndham Tekirdağ
Malkara Yolu Üzeri 2. Km
Süleymanpaşa Tekirdağ Türkiye
Tel. +90 (282) 229 29 29
E-mail: info@ramadatekirdag.com
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin
Fırsatlardan Haberdar Olun
E-Posta Adresinizi Bildirin Etkinlikleri Önce Siz Öğrenin
This property is operated by ERD Hotel Management, Tourism and Investment Inc. under licence agreement with Ramada Woldwice Inc.